Canon: genialna kopia cz.2

Canon: genialna kopia cz.2

Aparat bez konstruktora

Jesienią 1934 roku genialny twórca porzucił pracę w laboratorium. Nie przeszkodziło to jednak w pracach nad kolejnymi modelami, w których bazowano na projektach Goro Yosidy. Po roku działalności, przedsiębiorstwo nie mające jeszcze żadnego rynkowego produktu postanowiło zmienić nazwę handlową na Canon, co w tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza „świętą księgę” lub„kryterium w osądach”. Nowa nazwa nawiązywała do zaangażowania firmy w produkcję sprzętu, dla którego ogromne znaczenie miała precyzja. W ten oto sposób w 1935 roku Canon został oficjalnie zarejestrowany jako marka aparatów wyprodukowanych przez Laboratorium Precyzyjnych Urządzeń Optycznych. Rok później firma wprowadziła na rynek swój pierwszy produkt – małoobrazkowy Hansa Canon, stworzony w kooperacji z Nippon Ko-gaku, czyli firmą Nikon – największym współczesnym konkurentem Canona.

Aparat Canon

Aparat Canon

W czerwcu 1936 roku firma zatrudniła nowych pracowników i zmieniła nazwę na Japońskie Laboratorium Precyzyjnych Urządzeń Optycznych, a w sierpniu 1937 roku przekształciła się w spółkę akcyjną o nazwie Precision Optical Industry. Data ta jest obecnie uznawana przez firmę Canon, jako oficjalny dzień powstania korporacji.

Z Japonii do Ameryki

Dla wielu firm japońskich okres po II Wojnie Światowej upłynął na odbudowie zniszczeń wojennych i problemach wynikających z nałożonego przez aliantów embarga na handel z Japonią (za udział w II Wojnie Światowej po stronie nazistów). Precision Optical Industry przetrwała okres wojenny bez większych szkód. W jedynej fabryce, która uległa zniszczeniu w ostatnich dniach

wojny, wybuchł przypadkowy pożar. Firma mogła więc kontynuować produkcję aparatów. Pierwszy powojenny aparat fotograficzny złożono z części do poprzednich modeli.

W 1947 roku firma została przekształcona w spółkę akcyjną. Przełomowym dla producenta Canona okazał się rok 1950, kiedy Takeshi Mitarai, ówczesny szef Precision Optical Industry, podpisał umowę o współpracy z amerykańską firmą Bell & Howell, producentem projektorów, kamer i innych urządzeń elektronicznych. Tym samym, właściciel marki Canon rozpoczął działalność na szerszą skalę. W latach 60. ubiegłego wieku zaczęto produkować sprzęt biurowy, tj. kalkulatory i kserokopiarki.

Spis treści

Cz.1 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-1/
Cz.2 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-2/
Cz.3 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-3/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments