Canon: genialna kopia cz.3

Canon: genialna kopia cz.3

Wprowadzenie na rynek pierwszego kalkulatora elektronicznego zbiegło się w czasie z premierą pierwszej w historii firmy lustrzanki – Canonflex (1959 r.). Producent uruchomił nowe fabryki w Toride oraz Tamagawa i otworzył oddziały w Europie, a także obu Amerykach. Od tamtego czasu logo Canona pojawia się na obudowach faksów, kopiarek i urządzeń wielofunkcyjnych.

W 1971 roku Canon wprowadził na rynek lustrzankę (aparat prezentujący rzeczywisty obraz wpadający przez obiektyw), która zadowoli nawet najbardziej wymagających profesjonalistów. Canon F-i pracował bez zarzutu w temperaturach od -30° C do 6o°C i przy wilgotności sięgającej 90 proc. Podobno sprzedawcy stawali na korpusie, aby udowodnić klientom jego wytrzymałość. Konstrukcja F-i była tak doskonale dopracowana, że – poza jedną drobną modyfikacją – aparat produkowano w niezmienionej formie przez 10 lat.

Aparat Canon

Aparat Canon

Wraz z debiutem profesjonalnego Canona F-i na rynku pojawiła się również wersja dla amatorów – Canon FTb, która okazała się sukcesem – w ciągu trzech lat sprzedało się ponad milion sztuk tego modelu.

W 1973 r. w japońską gospodarkę uderzył kryzys naftowy. Załamanie systemu finansowego kraju doprowadziło do hiperinflacji i w konsekwencji do wzrostu płac pracowników. Zawirowania ekonomiczne nie miały jednak większego wpływu na kondycję Canona. Ponad 100 inżynierów firmy pracowało nad nowym rozwiązaniem technologicznym – pierwszą w pełni automatyczną lustrzanką z możliwością robienia zdjęć seryjnych. Jeszcze w tym samym roku firma opatentowała nowy produkt, który wkrótce potem trafił na półki sklepowe.

W 1992 r. firma weszła na raczkujący wtedy rynek cyfrowy – wprowadziła do oferty kolorowe kopiarki, cyfrowe aparaty fotograficzne i kamery wideo. Trzy lata później powstał model EOS DSC 3 – wspólne dzieło japońskiego Canona i amerykańskiego Kodaka. Pierwsze „cyfrówki” w niczym nie przypominały współczesnych odpowiedników. Aparaty były duże, nie zapisywały plików w powszechnie znanych formatach i nie miały wyświetlaczy LCD.

W pełni profesjonalna cyfrowa lustrzanka wyprodukowana wyłącznie przez Canona pojawiła się dopiero pod koniec 2001 roku.

W 1993 roku, po śmierci Takeshiego Mitarai, prezesem zarządu został jego syn – Hajime Mitarai. Niestety, dwa lata później zmarł z powodu powikłań po zapaleniu płuc. Jego miejsce zajął siostrzeniec Takeshiego – Fujio Mitarai, który w ciągu 10 lat zwiększył obroty firmy o 10 mld. zł.

Mimo, że firma jest znana głównie jako producent aparatów fotograficznych i drukarek komputerowych, to większość jej przychodów pochodzi z produkcji sprzętu biurowego. Dział badań i rozwoju od lat prowadzi testy tekstowych i graficznych technologii wyszukiwania, grafiki 3-D, rozpoznawania mowy, przetwarzania języka naturalnego, komunikacji czy technologii sieciowych.

Mniej znaną, ale niezwykle ważną sferą działalności Canona jest medycyna. Począwszy od 1940 roku firma rozwija technologie medyczne związane pośrednio lub bezpośrednio z optyką. Przeszło dwa lata temu Canon kupił spółkę Optopol z Zawiercia, która specjalizuje się w technologii służącej do bezkontaktowego analizowania przekroju ludzkiego oka. To obecnie jedna z najbardziej pożądanych i najważniejszych technologii w diagnostyce medycznej. Jaki będzie następny krok japońskiego producenta? W laboratorium w Tokio – w ramach spółki joint-venture z firmą Toshiba -trwają prace nad ekranami OLED, wykorzystującymi organiczne diody świecące oraz nad telewizorami z tylną projekcją. Na efekty pracy trzeba jednak jeszcze poczekać.

Opracował: Łukasz Plewa

Spis treści

Cz.1 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-1/
Cz.2 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-2/
Cz.3 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-3/

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments