Co warto wiedzieć podczas wyboru lakieru do drewna na zewnątrz?

Co warto wiedzieć podczas wyboru lakieru do drewna na zewnątrz?

Lakierowanie drewna jest skutecznym i prostym sposobem na to, by zabezpieczyć je przed wilgocią, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a także innymi uszkodzeniami. Ponadto nadaje mu bardziej estetycznego wyglądu. Do wyboru jest mnóstwo różnych lakierów do drewna zewnętrznego, przez co czasem możemy czuć się zagubieni w gąszczu możliwości. Co zatem warto wiedzieć wybierając taki lakier?

Lakiery podkładowe i nawierzchniowe

Lakiery do drewna dzielą się przede wszystkim na podkładowe i nawierzchniowe. Lakiery podkładowe wnikają głęboko w drewno i tworzą pierwszą zabezpieczającą warstwę. To właśnie ona odpowiada za ochronę struktury drewna przed destrukcyjnym działaniem wilgoci i promieni UV. Na tak przygotowaną powierzchnię łatwo można zaaplikować warstwę lakieru nawierzchniowego. Jego zadaniem jest zarówno zabezpieczenie drewna, jak również nadanie mu dekoracyjnego wyglądu. Dzięki niemu nasze drewniane przedmioty nie żółkną, a także nie są podatne na pleśń i grzyby. Co więcej, lakier zapewnia drewnu eleganckie, gładkie wykończenie. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać wersję z wysokim połyskiem, a także w satynie lub w macie.

Lakiery wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe

Lakiery dzielą się również na wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. W tej pierwszej grupie największa popularnością cieszą się lakiery akrylowe oraz poliuretanowe, które cechuje duża odporność na ścieranie. Natomiast wśród lakierów rozpuszczalnikowych częstym wyborem są uretanowe, które idealnie sprawdzają się do pokrycia pracujących elementów, ponieważ nie powodują sklejania się brzegów. To oczywiście tylko kilka z wielu rodzajów dostępnych na rynku. Warto dokładnie czytać opisy na opakowaniach i prosić o radę doświadczonych konsultantów, którzy pomogą nam wybrać najlepszy produkt do naszych potrzeb.

Cechy dobrego lakieru do drewna

Dobrej jakości lakier do drewna zapewnia jak najwyższą ochronę i jest trwały. Powstała powierzchnia powinna być łatwa do czyszczenia z powierzchownych zabrudzeń. Warto wybrać lakier, który szybko schnie i nie wydziela szkodliwych oparów, a także jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Chociaż aplikacja lakieru nie jest trudnym zadaniem, to jeśli obawiamy się, że ostateczny efekt nie będzie estetyczny, możemy sięgnąć po lakier w sprayu. Doskonale sprawdzi się do szybkiego pokrycia niewielkich powierzchni.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments