Dieta XX! Wieku cz.3

Dieta XX! Wieku cz.3

W brew pozorom osoby będące na diecie dr Dąbrowskiej rzadko skarżą się na doskwierający głód. jest to niewątpliwie zasługą dużej ilości błonnika, który spowalnia proces trawienia i wydłuża czas pasażu jelitowego oraz dużej objętość posiłków, co wpływa na dłuższy czas spożywania posiłków.

Wśród zalet postu warzywno-owocowego warto wymienić wiele udokumentowanych przypadków wyleczenia z chorób dieto zależnych i metabolicznych, wzmocnienie odporności organizmu, poprawę jakości skóry, włosów i paznokci oraz pozbycie się uciążliwych „objawów XXI wieku” takich, jak ból głowy, senność, zmęczenie i notoryczny brak energii.

Wadą diety dr Dąbrowskiej jest to, że stanowi ona pewnego rodzaju ucieczkę w skrajność. Często decydują się na nią osoby o bardzo złych nawykach żywieniowych, które traktują post jako ostatnią szansę na odzyskanie zdrowia. Prawda jest jednak taka, że jeśli w trakcie stosowania tej diety ktoś nerwowo odlicza dni do jej zakończenia, traktując ją jako niezbyt przyjemny, ale konieczny epizod w swoim życiu, szanse na utrzymanie pozytywnych efektów tej diety po zakończeniu jej stosowania są bliskie zeru. Traktowanie głodówki wyłącznie jako szybkiej diety odchudzającej to niezrozumienie prawdziwego celu postu. Powoduje to pominięcie całej ścieżki edukacyjnej, która ma na celu zmienić podejście do sposobu odżywania się stawiając go w roli podstawowego narzędzia służącego do świadomego budowania zdrowia i równowagi wewnętrznej.

OSTRZEŻENIE

► Diety dr Dąbrowskiej nie powinny stosować kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby chore na nowotwór, cukrzycę typu I, gruźlicę, nadczynność tarczycy oraz niewydolność któregoś z narządów. Tej diety nie stosować również dzieci, osoby z niedowagą i zaburzeniami odżywiania.

► Podczas głodówki zmienia się tolerancja na niektóre leki i suplementy, dlatego o planowanej diecie należy niezwłocznie powiadomić lekarza.

Dieta dr Dąbrowskiej jest niewątpliwie ciekawą propozycją dającą duze korzyści zdrowotne, warto jednak pamiętać, że upragnione rezultaty uzyskają tylko osoby, które mądrze podchodzą do tego niestandardowego rozwiązania, są świadome jego prawdziwego celu i przede wszystkim są w stanie słuchać potrzeb własnego organizmu. Nieumiejętne podejście do postu dr Dąbrowskiej może skończyć się tym, że stanie się on kolejną kuracją powodującą bardzo szybki efekt jo-jo i pogłębi istniejące już nieprawidłowe relacje zjedzeniem. Tylko wtedy, gdy odnajdziemy sens w założeniach tej diety może być ona przełomem na naszej drodze po odzyskania pełni zdrowia.

Magdalena Hajkiewicz

SPIS TREŚCI

Dieta XX! Wieku cz.1

Dieta XX! Wieku cz.2

Dieta XX! Wieku cz.3

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments