Jak działa BCAA?

Jak działa BCAA?

Aminokwasy BCAA to coraz częściej stosowany przez sportowców suplement. Jest on zalecany zarówno osobom trenującym wyczynowo, jak i amatorom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z siłownią. Aminokwasy dla sportowców można kupić w wielu sklepach internetowych. Coraz częściej są one również dostępne w stacjonarnych sklepach sportowych.

Czym jest BCAA?

BCAA to skrót pochodzący od angielskiego branched-chain amino acid. Po polsku są to aminokwasy rozgałęzione, czyli trzy spośród 21 aminokwasów: leucyna, izoleucyna oraz walina. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu mięśni, a w diecie przeciętnego człowieka powinny stanowić około 40% spożywanego białka.

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy BCAA

Działanie BCAA 

Aminokwasy rozgałęzione różnią się od innych aminokwasów tym, że nie są rozkładane w wątrobie. Wędrują krwiobiegiem do mięśni i dopiero tam ulegają katabolizmowi. Wiąże się to z procesem utleniania, a co za tym idzie z wydzieleniem dużej ilości energii, która zostaje zmagazynowana w postaci ATP. W ten sposób stanowią źródło energii dla mięśni podczas wysiłku. Rozkład BCAA w mięśniach umożliwia również mniejsze wykorzystanie rezerw glikogenu w wątrobie, co w znaczący sposób wpływa na zwiększenie wytrzymałości i wydolności organizmu.

Aminokwasy BCAA konkurują również z tryptofanem i ograniczają jego przechodzenie przez barierę krew-mózg. Dzięki temu białko nie ulega konwersji do serotoniny, która odpowiada za uczucie zmęczenia i znużenia. W ten sposób aminokwasy rozgałęzione dodatkowo wpływają na większy poziom energii osoby ćwiczącej.

Wszystkie trzy aminokwasy, ale w szczególności leucyna w znaczący sposób zwiększają produkcję białek w mięśniach. Wpływa to na przyrost tkanki mięśniowej w krótszym czasie. Regularna suplementacja BCAA obniża ilości substancji uszkadzających komórki mięśniowe. Efektem tego jest szybsza regeneracja mięśni po treningu.

Jak stosować BCAA?

Najlepiej działającą dawką BCAA dla organizmu jest 0,5-1 g na każde 10 kg masy ciała osoby ćwiczącej. Suplement powinien być spożywany zaraz prze i około 15 minut po treningu. W dni wolne od ćwiczeń zaleca się zażywanie BCAA na czczo oraz wieczorem, przed snem.

aminokwasy dla sportowców

aminokwasy dla sportowców

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Naukowcy przeprowadzili wiele badań nad BCAA i nie stwierdzili możliwości pojawienia się efektów ubocznych. Środek ten jest w pełni bezpieczny w odpowiednich ilościach. Jedynie znaczne przedawkowanie może skutkować obciążeniem i zaburzeniem pracy wątroby i nerek. Suplement zaleca się stosować wszystkim sportowcom. Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do jego zażywania jednak nie ma jednoznacznych badań co do bezpieczeństwa stosowania go podczas ciąży i karmienia piersią.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments