Psychoterapia ericksonowska

Psychoterapia ericksonowska

Twórcą psychoterapii ericksonowskiej był psychiatra Milton Erickson.

Jej cech to skupienie się na teraźniejszości i podkreślanie znaczenie przyszłości. Erickson powiedział, że „najlepszy jest ten czas, który mamy przed sobą” poruszając się na wózku inwalidzkim, będąc w podeszłym wieku 80-ciu lat, mając wiele chorób: arytmię, problemy z oddychaniem.

Ta terapia wysuwa ważny postulat, że zrozumienie czy wgląd nie są niezbędne, by dokonać zmian. Należy skupić się na tym, co jest możliwe do wykonania, a nie oczekiwać ideałów, działaniami człowiek nawet tymi negatywnymi zawsze kierują dobre intencje, podjęte decyzje wynikają z przeświadczenia człowieka, że w danym momencie były właściwe, każdy czyn w danym kontekście był przydatny, jeżeli coś nadal pozostaje ukryte w podświadomości, to widocznie tak musi być w tym momencie. Zakłada, że to pacjent odpowiada za sukces psychoterapii, jak i ponosi odpowiedzialność za swe życie.

Pacjent odnajduje swoje mocne strony, ale i ograniczenia. Psychoterapia ericksonowska nie skupia się na dolegliwościach i na przeszłości, jeśli przywołuje się jakieś zdarzenia czy okres czasu to te, w których pacjent radził sobie dobrze. Ważne, by skupiać się na swych zaletach.

Stosuje się tu psychodramę, bajki, rysunki, metafory, zdania domowe. Wykorzystuje się nawet metody hipnozy.

Ta terapia może być indywidualna lub rodzinna. Zazwyczaj jest krótkoterminowa.

Przydatna jest w leczeniu depresji, nerwic, chorób psychosomatycznych, problemów rodzinnych, a nawet psychoz.

W Olsztynie również można skorzystać z dobrodziejstw psychoterapii ericksonowskiej.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments