Roślina Roku – Czystek cz.1

Roślina Roku – Czystek cz.1

Chodzi o rok 1999, a tą rośliną jest czystek, natomiast autorami hasła są naukowcy niemieccy, którzy poświęcili najwięcej czasu na badania nad właściwościami zdrowotnymi czystka.

Niedawno kolega na siłowni, który od dwóch lat skarżył się na bóle kręgosłupa, zawiadomił, że czuje się zdrów. A jeszcze 2 miesiące temu mówił, że żadne leki ani też rehabilitacje na nic mu się zdały – jak bolało, tak boli. Cud? Nie – czystek.

Zioło znad ciepłego morza

W ostatnich kilku latach czystek stał się modny jako „lek na wszystko”, a aptekarze mówią, że żadne zioła nie sprzedają się tak dobrze, jak właśnie to. Czy naprawdę jest to środek, jeżeli nawet nie na wszystko, to przynajmniej na kilka chorób?

Przejrzałem kilkadziesiąt doniesień naukowych na temat tej rośliny i dowiedziałem się, że rośnie ona w krajach basenu Morza Śródziemnego, najchętniej na glebach obfitujących w magnez i że z ty ch krajów jest eksportowana w świat oraz że produkt certyfikowany nosi nazwę Bio-Gsriis-Tee W praktyce oznacza to, ze gwarancje najwyższej jakości mają herbatki z Grecja Turcji chociaż podobny towar importowany z innych krajów też jest godny uwagi tylko może mniej smaczny, bo bardziej nasycony łodygami tej leczniczej rośliny. Torebka zawierająca 0,5 kg czystka kosztuje około 30-40 zł i wystarcza na miesiąc.

Herbatka na cały dzień

Aby wykorzystać czystek dla zdrowia, należy zalać łyżeczkę ziół wrzątkiem i trzymać je p: d przykryciem przez 10 minut. Po wypiciu można zalać zioła kolejną dawką wrzątku na następną „degustację”

Herbatkę można pić ciepłą lub zimną. Do ciepłej dodajemy cytrynę, a do chłodnej miód, co znacznie poprawi smak napoju. A najekonomiczniej będzie przygotować sobie od razu dzbanek herbatki na cały dzień i popijać ją od czasu do czasu.

Nie można jednak liczyć na szybkie działanie czystka, bo to nie jest tabletka od bólu głowy. Czystek zadziała, gdy organizm w jakimś stopniu poczuje się nasycony substancjami zawartymi w nim.

Hamulec stanów zapalnych

Podkreśla się, że czystek hamuje rozwój stanów zapalnych, co uzasadniałoby odczucia mojego kolegi z siłowni, który pozbył się bólu stawów, a przecież ból jest objawem stanu zapalnego. Właściwości przeciwzapalne przypisuje się istnieniu w czystku dwóch czynników: methylquercetinu i dimethylquercetinu. Obydwie substancje odznaczają się właściwościami ochraniającymi serce i układ nerwowy oraz właściwościami zapobiegającymi zakażeniom, inicjacji nowotworowej i bólowi. Czystek zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, działa antyalergicznie i przyspiesza gojenie się ran.

Michał Warecki

Czytaj dalej: http://psiafryzurka.pl/roslina-roku-czystek-cz-2/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments