Canon: genialna kopia cz.1

Canon: genialna kopia cz.1

Kiedy w 1993 roku dwaj cioteczni bracia: Goro Yoshida i Sabrio Uchida założyli Laboratorium Precyzyjnych Urządzeń Optycznych mieli jeden cel – stworzyć aparat fotograficzny wysokiej jakości i w przystępnej cenie, który byłby konkurencją dla drogich, ale i najlepszych na rynku niemieckich odpowiedników. W latach 30. ubiegłego wieku niemieckie aparaty kosztowały około 420 jenów, podczas gdy przeciętna pensja dobrze opłacanego pracownika banku wynosiła 70 jenów.

Aparat Canon

Aparat Canon

Goro Yoshida, już jako nastolatek, zajmował się naprawą kamer i projektorów filmowych. Po części zamienne jeździł do Chin. W trakcie jednej podróży spotkał w Szanghaju amerykańskiego handlarza, który zachęcił go do stworzenia własnego aparatu fotograficznego.

Pracę nad pierwszym japońskim modelem rozpoczął od… rozłożenia na części popularnego w tamtych czasach modelu Leica II. Wiele lat później Yoshida, pytany, dlaczego rozebrał tak drogi aparat, odpowiedział, że po prostu chciał poznać jego budowę. Konstruktor odkrył wówczas ze zdziwieniem, że w urządzeniu o astronomicznej cenie kryje się tylko mosiądz, aluminium, żelazo i guma.

Siedem miesięcy później w niewielkim laboratorium mieszczącym się w apartamentowcu Takekawaya narodził się pierwszy prototyp o nazwie Kwanon.

Nazwę handlową aparat zawdzięczał buddyjskiej bogini miłosierdzia, która – jak wierzył konstruktor – miała otoczyć życzliwością twórców marki. Pierwsze logo firmy przedstawiało otoczoną płomieniami boginię z tysiącem ramion. Niestety do dzisiaj nie przetrwał żaden egzemplarz.

Kwanony nigdy oficjalnie nie pojawiły się na rynku. Kolejny model, Kwanon 2, został odnaleziony w jednym z domów aukcyjnych. Aparat dostarczyła córka agenta nieruchomości z Nowego Yorku zapewniając, że był w rodzinie od lat 50. ubiegłego wieku. Do dziś nie wiadomo, czy jest to oryginalny produkt japońskiego producenta, choć w 2006 roku został sprzedany za 138 tys. dolarów.

Spis treści

Cz.1 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-1/
Cz.2 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-2/
Cz.3 – http://psiafryzurka.pl/canon-genialna-kopia-cz-3/

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments