Ile zarabia tłumacz przysięgły? Podstawowe pytanie, jakie powinna zadać sobie osoba, zastanawiająca się nad wyborem tego zawodu

Ile zarabia tłumacz przysięgły? Podstawowe pytanie, jakie powinna zadać sobie osoba, zastanawiająca się nad wyborem tego zawodu

W powszechnym przekonaniu tłumacz przysięgły to lukratywna praca. Wizja wysokich zarobków jest jednym z najsilniejszych czynników, motywujących kandydatów do wyboru tego zawodu. Czy ta wizja złotych gór jest jednak realna?

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule, tak, aby ułatwić podjęcie decyzji osobom, zastanawiającym się nad zostaniem tłumaczem przysięgłym.

Stawki wynagrodzeń tłumaczy przysięgłych

Zasady wynagradzania w tym zawodzie są określone przez ustawę. Co do zasady, wprowadza ona swobodę ustalania wysokości wynagrodzenia pomiędzy tłumaczem a jego klientem. Wyjątkiem jest jedynie obowiązek stosowania urzędowej taryfy przy tłumaczeniach na żądanie:

  • policji,
  • organów administracji publicznej,
  • sądu,
  • prokuratury.

Ile średnio zarabiają tłumacze przysięgli?

Zależy to przede wszystkim od tego, gdzie pracuje tłumacz przysięgły.

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, średnia zarobków polskiego tłumacza to 3930 zł netto miesięcznie. Ponad 1/4 przedstawicieli tego zawodu zarabia jednak mniej niż 2943 zł netto miesięcznie.

Najlepsze miasta dla pracy jako tłumacz przysięgły

Kraków, Warszawa, Gdańsk oraz Wrocław.

Najgorsze miejsca do pracy w tym zawodzie

Województwo świętokrzyskie, lubuskie oraz podlaskie.

***

Jesteś zadowolony z czekających Cię perspektyw płacowych? Mieszkasz w jednym z pięciu miast, w których tłumacze zarabiają najlepiej, lub jesteś gotów się tam przeprowadzić?

Sprawdź wymagania, jakie musisz spełnić, aby zostać tłumaczem przysięgłym!

W tym celu przejdź na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, lub przeczytaj inne nasze artykuły o tej tematyce.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments