Jak dobrać typ oświetlenia do mieszkania?

Jak dobrać typ oświetlenia do mieszkania?

Oświetlenie jest jednym z najistotniejszych elementów podczas urządzania wnętrza. Jak jednak dobrać odpowiedni typ oświetlenia dla siebie? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym artykule.

 

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

 

Na wstępie warto zwrócić uwagę na wybór miejsca, w którym chcemy umieścić źródło światła. Jest to istotne, gdyż odpowiedni wybór lokalizacji może wpływać na funkcjonalność oraz końcowy efekt. Warto więc poświecić chwilę i zastanowić się nad tym aspektem.

Lampy wewnętrzne

Lampy wewnętrzne

Dobór oświetlenia możemy także zlecić projektantowi wnętrz, który zadba o każdy szczegół. Jeśli jednak postanowiliśmy zabrać się do wyboru oświetlenia sami, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Oświetlenie mieszkania musi być oczywiście funkcjonalne, jednak pamiętajmy, że oświetlenie to również element wystroju, który wpływa na nasz komfort.

Przykładowo, kiedy chcemy oświetlić salon za pomocą np. pojedynczych lamp, które idealnie sprawdzają się w tego typu pomieszczeniach, warto pomyśleć nad uzupełnieniem światła punktowego o oświetlenie dekoracyjne, jak chociażby paski LED czy światła podłogowe.

Oświetlenie mieszkania często jest traktowane pobieżnie i zdawkowo, co odbija się później na całym wystroju. Oświetlenie jest o tyle istotne podczas planowania wystroju wnętrz, że potrafi ono całkowicie odmienić charakter pomieszczenia. Odpowiednio dobrany typ oświetlenia pomoże nam na eksponowanie wnętrza i z jego pomocą możemy podkreślić jego walory.

Inteligentne oświetlenie mieszkania

Duży wpływ na wyżej wymienione nadawanie charakteru pomieszczeniu ma rodzaj i moc oświetlenia. Mamy do wyboru żarówki o różnej mocy czy barwie, od zimnej do ciepłej. Dużym ułatwieniem, które cechuje się ogromnym komfortem użytkowania, jest inteligentne oświetlenie, którym możemy sterować za pomocą smartfonu czy tabletu.

Rozwiązanie to pozwala nam dzięki zainstalowanej na urządzeniu mobilnym aplikacji sterować oświetleniem w całym mieszkaniu. Zmieniać możemy barwę, temperaturę oświetlenia czy nawet wybierać oświetlenie w zależności od nastroju. Inteligentne oświetlenie mieszkania sprawi, że z dowolnego miejsca możemy sterować oświetleniem w całym domu. Rozwiązanie to jest nadal nieco kosztowne, choć jego funkcjonalność warta jest swojej ceny.

Typy oświetlenia

Oświetlenie dzielimy na kilka typów, z których wyróżniamy:

  • oświetlenie ogólne
  • oświetlenie punktowe
  • oświetlenie dekoracyjne

Każdy z powyższych typów oświetlenia ma nieco inne przeznaczenie.

Oświetlenie ogólne ma dla przykładu za zadanie oświetlić całe pomieszczenie i najlepszą lokalizacja do jego umieszczenia jest centrum pomieszczenia.

W przypadku oświetlenia punktowego, czyli wszelkiego rodzaju lamp itp. najważniejsze jest skupienie się na jakimś punkcie. Mówiąc w skrócie, światło punktowe ma za zadanie doświetlić daną strefę.

Ostatnie z omawianych rodzajów oświetleń, to oświetlenie dekoracyjne, którego – jak wskazuje nazwa – przeznaczeniem jest podkreślenie i nadanie charakteru oraz klimatu pomieszczeniu.

 

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments