Podano do stołu, czyli krótko o paszach

Podano do stołu, czyli krótko o paszach

Żywienie, oprócz snu, stanowi fundament naszego życia, bez którego nie jesteśmy w stanie przeżyć, a w przypadku jego niedoborów, efektywnie pracować. Świat zwierząt wygląda podobnie. By zapewnić zwierzęciu możliwość realizacji wszystkich jego potrzeb, należy pamiętać nie tylko o tym, że musi ono jeść, ale również o tym, co jeść i w jakich proporcjach powinno.

Z czym to się je, czyli czym są pasze?

Pasze, zwane inaczej karmą, mogą być w zależności od gatunku zwierzęcia i jego potrzeb, różnego rodzaju. Dzielimy je ze względu na ich pochodzenie (to może być roślinne czy zwierzęce), zawartość poszczególnych składników pokarmowych, miejsce produkcji, zawartość suchej masy, czy popularną również wśród nas zawartość kaloryczną. Wszystko to ma wpływ na jakość paszy z punktu widzenia danego zwierzęcia oraz jego aktywności.

Jaką paszę wybrać?

Ogrom dostępnych pasz na rynku nie ułatwia zadania wyboru odpowiedniego pokarmu dla zwierzęcia hodowlanego. Z pomocą przychodzą szczęśliwie grupy pasz dostosowane do zapotrzebowania na energię i poszczególne składniki danego zwierzęcia. Możemy więc spotkać specjalne, gotowe mieszanki dla świń, krów czy koni. Konie są zagadnieniem o tyle trudnym, że wykorzystywane są w przeciwieństwie do zwierząt gospodarskich również w sportach. Dlatego też, zwykła mieszanka w przypadku takiego zwierzęcia może się nie sprawdzić. Te pasze muszą być szczególnie bogate w białka i aminokwasy, włókna, witaminy oraz sole mineralne. Budowa kompozycji takiej paszy musi być indywidualnie dobierana w oparciu o zapotrzebowanie wynikające z predyspozycji genetycznych konia, jego aktywności i dziennej intensywności treningów, oraz wieku. Dobrym rozwiązaniem jest kontakt z profesjonalnym dietetykiem, który dobierze odpowiedni pokarm. Ten będzie inny w przypadku koni sportowych, wychudzonych oraz ogierów kryjących i klaczy źrebnych czy karmiących.

Pasze – końcowych słów kilka

Pasze są tematem niezwykle szerokim. Od gotowych mieszanek dla zwierząt gospodarskich, które zwykle doskonale spełnią ich wymogi, po żywienie indywidualizowane w przypadku zwierząt hodowlanych wykorzystywanych w sporcie. Stosując nową paszę należy bacznie obserwować reakcję zwierząt. Zwracać uwagę na spadki i przyrosty masy ciała, wydajność w produkcji mleka czy chorobowość zwierząt. To wszystko pozwoli stworzyć warunki dla kompozycji paszy idealnej, dobranej pod potrzeby konkretnych, hodowanych zwierząt.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments